Galerie

Zájem o nové techniky...

Málokterá ZUŠ zkouší možnosti vysokého výpalu porcelánové hmoty. Výtvarná skupina starších žáků podnikla tuto dobrodružnou cestu společně s paní učitelkou Radkou Giuliano Šimkovou. Porcelán je živý materiál, který je současný... tvrdé, bíle zlato, tak o něm hovoří řada designerů. My s dětmi hledáme nové postupy, glazury i materiál. Sami se podívejte, jestli se nám to daří. 

Cesta do Národního muzea Praha

V měsíci říjnu jsme podnikli se svými žáky z výtvarného oboru výlet na výstavu ,,Zázraky evoluce,, v Praze. Expozice nás uchvátila jak svým zpracováním, tak i novými technologiemi. Pár snímků před Historickou budovou Národního muzea a Novou budovou NM. Děti měli možnost výhledu na Václavské náměstí z kopule stavby a zhotovily si kresbu během prohlídky výstavy. 

Výstava Grigorije Musatova

Dne 11. listopadu jsme s nejmladšími žáky výtvarného oboru navštívili Galerii výtvarného umění v Náchodě. Během zážitkového programu Čaj a meloun jsme se nechali vtáhnout do příběhu výstavy Sny Grigorije Musatova, který je plný barev a tajemných symbolů. Napili jsme se čaje připraveného tradiční procedurou a povídali jsem si o domovu a zajímavých místech. Závěrem jsme zkoušeli věštit z čajových skvrn. 

NOC KOSTELŮ ... setkání duchovna a umění v podobě programu souborů a sólistů školy, tance, ale i malé výstavy prací žáků z výtvarného oboru. Akce proběhla 10.6.2022.  Děkujeme.

Výstava Město jinak - výstava výtvarného oboru za tento rok byla k vidění od 27. 5. do 3. 6. 2022 ve výstavní síni v MěÚ Červený Kostelec. Inspirací pro nás byla kniha Město pro každého z nakladatelství Labyrint, která získala cenu Magnezia liter. Zamýšleli jsme se nad tím, co by nemělo v našem městě chybět, aby se tu žilo co nejlépe. Musí být hlavně místem setkávání lidí. Proto vznikly jednotlivé sekce jako domov, kavárna, galerie, knihovna, plovárna veřejný prostor aj . Vzniklo velké množství děl různých výtvarných a grafických technik: linoryt, suchá jehla, monotyp, akvarel, ale i prostorové práce. Žáci pracovali na tomto tématu v průběhu celého školního roku. Děkujeme všem rodičům, prarodičům a dětem, kteří nás podpořili svou návštěvou na vernisáži nebo na výstavě. Také děkujeme paní učitelce A. Podrabské a jejím žákům za hudební vystoupení při vernisáži. 

Výtvarná soutěž Naše Galerie 2021

13. ročník výtvarné soutěže Naše Galerie pro občany Náchodska neslo téma Malé věci, velké věci. Soutěž vyhlašuje Galerie výtvarného umění Náchod. Naši žáci výtvarného oboru se účastnili s několika pracemi, z toho dvě práce získaly ocenění. Dne 21. 1. se konala vernisáž se slavnostní vyhlášením vítězů. V kategorii děti do 6 let získala 1. místo Ester Bartoňová se svou malbou Moje rodina. V kategorii děti 7 - 11 let se umístila na 3. místě Anna Laštovičková s dílem Recept na bábovku. Výtvarná díla můžete vidět na výstavě v Galerii výtvarného umění Náchod od 22. 1. do 20. 2. 2022. Všem zúčastněným a hlavně výhercům děkujeme za jejich práci při hodinách výtvarného oboru.

Nové techniky v keramice

Už několik let zkoušíme na vánoce novou techniku spojenou s keramikou. Letos jsme pálili porcelán s malbou barvítky do vlhké glazury. Dětem se práce moc povedla. V této technice budeme pokračovat i na velikonoce. Na počátku tohoto roku dvě žákyně se účastní přijímacího řízení na střední grafické školy v Hradci králové a Velkém Pořící/ grafický design a design interiérů./  Zde je ukázka jejich prací, držíme palce!

"Zažít město jinak" - výtvarný workshop pro rodiče a děti spojený s besedou ku příležitosti otevření Zahrady příběhů. 

Rozcestník

Příjemné počasí babího léta láká k procházkám po okolí Kostelce. Možná vás překvapí, že blízko Vyšehradu směrem na Končiny, narazíte na nový objekt. Jedná se o obelisk, který vítá poutníky mířící z Polska do Santiaga de Compostela. Téměř před dvěma roky vznikl nápad učitelek VO ZUŠ Radky G. Šimkové, Pavly Kejzlarové a pana Jana Macha obohatit Východočeskou svatojakubskou cestu. Do obelisku jsou zapuštěny nízké reliéfy keramických kachlí od dětí místní ZUšky. Uvidíte zde výjevy památek, krajin, poutníků i fragmenty červenokosteleckého kostela Sv. Jakuba Většího. Chceme poděkovat panu Janu Samkovi, na jehož pozemku se obelisk nachází, dále sochaři Janu Vítkovi, který vytvořil návrh a spoustě dalších, kteří se na realizaci podíleli.                                                                                                        

Knihařský workshop Výtvarné oddělení připravilo pro své žáky i učitele zajímavý projekt. Navštívila nás z Chocně osobnost Hanka Voříšková- autorka, režisérka, výtvarnice a kolegyně. Ukázala nám řadu možností knižní vazby. Dozvěděli jsme se spoustu informací o druzích a gramáži papíru. Děti si zhotovily knižní bloky, sešity i knihy. My, jako učitelky předáváme dál při výuce jednotlivých skupin. Právě teď vyrábíme autorské knižní bloky s vlastním tiskem Ex libris.                                                                                                                                                              Radka G. Šimková a Pavla Kejzlarová